Bacz Bacz
502
BLOG

Co robić z globalnym ociepleniem?

Bacz Bacz Polityka Obserwuj notkę 32
Globalne ocieplenie jest faktem.

Głównym problemem jest to że za mało wiemy o GO. W tym stanie wiedzy podjęcie decyzji o bardzo kosztownej redukcji CO2 było błędem. Ludzkość już miała nauczkę z freonem, który jakoby miał powiększać dziury ozonowe nad biegunami. Zakazano produkcji freonu, zastąpienie go innymi gazami kosztowało w skali świata miliardy, a dopiero po dokładnych badaniach okazało się że freon jest niewinny.

Temperatura na Ziemi zależy od mnóstwa złożonych czynników. Z korelacji między CO2 a temperaturą nie wynika nic, więcej argumentów jest za tym że wzrost CO2 jest skutkiem a nie przyczyną GO. Mało tego, mimo że zwiększenie CO2 rzeczywiście powoduje niewielki wzrost absorbowania promieniowania podczerwonego, to zwiększenie może jednak globalnie hamować wzrost temperatury poprzez szereg innych zjawisk w przyrodzie, które są wywołane przez CO2. Węgiel jest pierwiastkiem podstawowym dla wszystkich organizmów żywych, w szczególności rośliny są zbudowane w 95 i więcej procentach z węglowodanów i wody. Zwiększenie dostępności węgla na pewno ma wpływ na roślinność na Ziemi, a czy zwiększenie biomasy na Ziemi powoduje wzrost temperatury na Ziemi czy opadanie to nie wiadomo, bo jest to czynnik bardzo złożony.

W tej sytuacji przede wszystkim należy rozszerzyć badania. Po pierwsze należy dokładnie zbadać zachowanie się wody w różnych stanach skupienia i wpływ tego zachowania na temperaturę Ziemi. Bezpośredni wpływ pary wodnej z powietrza w stosunku do wpływu CO2 na temperaturę Ziemi jest kilkunastokrotnie większy. Należy stworzyć globalny system monitorowania pary wodnej (na wszystkich wysokościach) i chmur. Poza tym należy rozszerzyć globalny system monitorowania wód oceanów o pomiary CO2. W wodzie oceanicznej jest CO2 kilkadziesiąt razy więcej niż w atmosferze. Na koniec trzeba zbudować system monitorowania z orbity promieniowania Ziemi w paśmie podczerwonym.

System redukcji emisji CO2 należy wygasić, priorytetem powinny być badania co powoduje zmiany temperatury na Ziemi. Równolegle trzeba badać skutki tych zmian i określić czy w bilansie są one korzystne czy niekorzystne. Wydaje się że podwyższenie temperatury jakie widzimy przynoszą życiu na Ziemi i ludzkości więcej korzyści niż strat. Dopiero jeśli z badań wyniknie że podwyższanie temperatury będzie trwało to należy znaleźć odpowiedni sposób na zatrzymanie tego wzrostu.

Czy można zrobić coś więcej? Można się zastanowić nad magazynowaniem węgla zawartego w biomasie, konkretnie w drzewach. Magazynować trzeba tylko nadmiar drzew, które nie zostaną zużyte do rozwinięcia budownictwa drewnianego opartego o nowoczesne technologie. Składować trzeba do momentu aż badania wyjaśnią czy można te drzewa spalić czy muszą zostać zasypane ziemią do sądnego dnia.

Janusz Baczyński

Bacz
O mnie Bacz

Logiczny wolnorynkowiec, konserwatywny. Inne moje blogi i komentarze: Polecanki Bacza baczp.salon24.pl Blog Bacza niepoprawni.pl/blogs/bacz

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka